Już kilka lat temu w zakres polskiego szkolnictwa podstawowego i wychowania przedszkolnego włączono zajęcia z języka angielskiego. Nic przecież dziwnego, bowiem dzieci o wiele szybciej uczą się nowego języka, początkowo na zasadzie zabawy, co znacznie ułatwia im późniejszą komunikację z obcym języku.

Początkowo lekcje z angielskiego dla przedszkolaków prowadzone były wyłącznie w drogich, prywatnych przedszkolach lub na dodatkowych, odpłatnych zajęciach. Obecnie język angielski jest podstawą w każdym przedszkolu państwowym i każdej szkole podstawowej. Nie ulega więc wątpliwości fakt, iż tak wczesne wprowadzania elementów języków obcych znacznie pomaga dzieciom w późniejszej edukacji i już od najmłodszych lat usprawnia ich językowe możliwości.

Zajęcia z angielskiego dla najmłodszych prowadzone są przez doświadczonych anglistów i lektorów, którzy w przyjazny i interaktywny sposób wdrażają podstawowe słownictwo oraz proste zasady gramatyczne i stylistyczne. Najnowsze wydawnictwa edukacyjne i pedagogiczne polecają całe mnóstwo najróżniejszych pomocy dydaktycznych dla najmłodszych. Najczęściej są to wszelkiego rodzaju ilustrowane książeczki, wycinanki i kolorowanki oraz ćwiczenia nagrane na płytach CD, zawierające zestawy zadań do nauki słuchania i wymowy w języku angielskim.

Podczas lekcji jeżyka angielskiego w przedszkolach nauczyciele stawiają przede wszystkim na interakcję z dziećmi. Nie od dziś przecież wiadomo, że to właśnie przez zabawę uczą się one najlepiej. Nierzadko urządza się także lekcje pokazowe, podczas których dzieci uczą się na przykład kolorów, nazw owoców i warzyw czy nazw zwierząt i podstawowych przedmiotów codziennego użytku. Co jednak najważniejsze, zajęcia takie nie są nastawione na bardzo nachalne wdrażanie elementów języka obcego. Lekcje toczą się w przyjaznej, odpowiedniej dla wieku dzieci atmosferze, gdzie każdy maluch może swobodnie powtarzać sobie nowe słówka, lepiej i trwalej je zapamiętując.

Wysyłając więc dziecko do przedszkola nie ma co zastanawiać się nad słusznością i potrzebą jego uczestnictwa w zajęciach z angielskiego. Język obcy będzie mu w niedługim czasie potrzebny, zatem warto od najmłodszych lat oswajać pociechę ze słownictwem i wymową, tym bardziej, że zajęcia z angielskiego najczęściej są bezpłatną formą przedszkolnych zajęć dodatkowych.